سنگ جوغن در گنج یابی و دفینه یابی
اگر جوغن وسط سنگ کنده کاری باشد قبر زیر سنگ است 

 اگر جوغن در گوشه سنگ باشد قبر در همان جهت میباشد که با آبراه جهت مشخص است

این نماد یکی از بیشترین آثارهایی است که در ایران دیده میشود بنابراین واجب دانستم توضیح دهم . جوغن یا همان سنگ کاسه علامت قبر است و ربطی ندارد که قبر سردار و یا پادشاه باشد این یک نماد است که نشان قبر مهم است و علامت هایی که بتوان با آن قبر را پیدا کرد بسیار دشوار است . از اینکه در بعضی از سایتها برای پیدا کردن قبر بعضی چیزهای غیر علمی می نویسن جای تعجب نیست چون به هیچ وجه اصول آن را نمیدانند و فقط برای بازار گرمی بعضی چیزها را از خودشان در میاورند . بنده به طور کل تمام بحث هایی را که در مورد جوغن در سایتهای مشابه شده را رد میکنم .(مثال قطر جوغن را اندازه بگیر هر یک سانت یک متر جلو برو ) در ان زمان نه متر  و نه سانتیمتر بوده و جوغن هم به هیچ وجه متراژ نمیدهد فقط راهنمایی میکند . حال میپردازیم به علامات جوغن .

1. اگر جوغن وسط سنگ کنده کاری باشد قبر زیر سنگ است 

2. اگر جوغن در گوشه سنگ باشد قبر در همان جهت میباشد که با آبراه جهت مشخص است 

3. باید روبروی جوغن یال یا تپه و یا زمین تخت باشد که به اصطلاح به آن خرمن گاه میگویند .

اگر یال باشد در بالای یال قبر است  و اگر هم تختگاه باشد در وسط تختگاه سنگ مربع و چهار تراش است که زیر سنگ قبر و راه اصلی است .

ولی اگر یال بود از داخل قبر؛ زیر پای آن راه باز میشود و به تونل وصل میشود که در مسیر تونل دو راه و سه راه و... است که به چاه یا اتاق دفینه منتهی میشود . 

حال جوغن های تعداد بالا منظور از یک غار و یا شکاف را در نزدیکی خود دارد که باید یک غار کوچک به صورت دخمه ای و یک غار درون همان غار باشد که از زیر غار دوم راه باز میشود و دارای تله میکانیکی مانند ریزش سنگ بزرگ و نشست شن است . 

عکس 1 جوغن 

عکس 2 قبر که بنده بالای آن نشستم 

عکس 3 هم تونل باز شده در زیر قبر که بنده داخل آن هستم 

امیدوارم بدرد دوستان بخورد

 انتشار از منبع : ghalibafjan-bfa - ghalibafjan-bfa
شنبه 21 فروردین 1395 ساعت 04:08:28
  برچسب ها : جوغن ,میشود ,تونل ,بنده ,بعضی ,دفینه ,کاری باشد ,کنده کاری ,دفینه یابی